Skoči na glavno vsebino

V dneh, ko so šolska vrata Osnovne šole Vavta vas zaprta že četrti teden, smo pobrskali po zgodovini naše šole. V eni izmed šolskih kronik smo namreč zasledili, da je bila naša šola leta 1918 kar nekaj časa zaprta zaradi španske gripe, ki je bila zelo nalezljiva in nevarna bolezen. Pandemija španske gripe velja za eno največjih katastrof v človeški zgodovini. V obdobju 1918–1920 naj bi po vsem svetu zbolelo 500 milijonov ljudi in jih po ocenah zgodovinarjev umrlo med 50 in 100 milijoni oz. od tri do pet odstotkov takratnega svetovnega prebivalstva. Tako je v šolski kroniki najprej zapisano, da je prva zbolela učiteljica Terezija Ravhekar, in sicer že 19. 9. 1918. Nato so zbolevali tudi ostali učitelji; 14. 10. 1918 je zbolel nadučitelj Franc Štular, 17. 10. 1918 pa še učiteljica Marija Smolik. Takrat so množično zbolevali tudi otroci. V prvem razredu, ki je štel 101 učenca, je zbolelo kar 66 otrok. Zato so 16. 10. 1918 z odlokom okrožnega šolskega sveta šolo zaprli do nadaljnjega. V kroniki potem piše, da je španska gripa v domovini vzela mnoga življenja. Za to boleznijo je umrla tudi učenka 2. razreda, Ivana Hrovat iz Vavte vasi. Pouk se je v Osnovni šoli Vavta vas ponovno začel 25. 11. 1918. Za šolajoče se otroke pa se je svet med enomesečnimi prisilnimi počitnicami temeljito spremenil. Če so v oktobru zapustili učilnice avstro-ogrskih šol, so se konec novembra vrnili v šolske razrede nove jugoslovanske države. V času prekinitve pouka zaradi epidemije španske gripe se je namreč končala prva svetovna vojna, razpadla je Avstro-Ogrska in nastala Država Slovencev, Hrvatov in Srbov. V zgodovini OŠ Vavta vas je bil pouk večkrat prekinjen tudi zaradi drugih bolezni (škrlatinka), naravnih nevšečnosti (sneg in mraz), druge svetovne vojne …

Tudi mi bomo zmogli in prebrodili te trenutke.
Ostanite doma, ostanite zdravi in pazite nase.

Nekaj utrinkov iz kronike.

Zapisala: ga. Metka Starešinič

Related Images:

Dostopnost