Skoči na glavno vsebino

Z učenci 6. razreda smo se v sredo, 19. 6. 2024, podali po Dularjevi poti in spoznavali kulturno dediščino domačega kraja. Prvi postanek je bil šolski most, kjer stoji 10. tabla te poti. Pot smo nadaljevali do straškega govejaka, kjer so se učenci seznanili, kako so v preteklosti napajali živino. Nato smo se odpravili do železniške postaje in spoznavali zgodovino železnice v Straži. Od tu smo se povzpeli proti cerkvi Sv. Tomaža, si ogledali zunanjost in pokopališče ter stvaritve kiparja Staneta Jarma. Na našem sprehodu po Straži smo se ustavili pri starem vrtcu, saj so ga tam obiskovali mnogi učenci, hkrati pa so se seznanili, da je bila ta stavba včasih organizacijska izpostava za prevoz lesa iz Auerspergovih gozdov. Odpravili smo se proti Krki, kjer smo si na travniku ob jezu ogledali Dularjev mlin. Učenci so se seznanili z zgodovino mlina in kako je pisatelj Jože Dular opisal življenje mlinarjev v svojih literarnih delih. Čez most smo se odpravili proti hiši Dularjevih staršev v Vavti vasi ob cesti. Končni postanek smo naredili pri cerkvi Sv. Jakoba v Vavti vasi in prvi šoli v Vavti vasi, kjer smo se pogovorili o zgodovini šolstva v našem kraju. Nato pa nas je pozdravil g. Tomaž Maras, župnik iz Vavte vasi in nam razkazal baročno cerkev Sv. Jakoba. Strokovno je predstavil freske na oltarjih in prve slike, na katerih je upodobljena Vavta vas, avtorja Goldensteina. Učiteljica Vladimira Brudar je predstavila likovna dela in lesene kipe ustvarjalca Staneta Jarma v cerkvi in na dvorišču župnije, učiteljica Ana Markelj Karlič pa je zaigrala na orgle.

Utrinki v galeriji.

Zapisala: Metka Starešinič

Related Images:

Dostopnost