Skoči na glavno vsebino

V ponedeljek, 17.6. 2024, so imeli osmošolci tehniški dan. Obiskali smo CEROD – Center za ravnanje z odpadki Dolenjske v Leskovcu pri Brusnicah. Sprejel nas je direktor, g. Albin Kregar. Najprej nam je razkazal nov obrat za mehansko in biološko obdelavo odpadkov. Nato pa se mu je pridružil še g. Robert Novak, ki nas je popeljal na staro odlagališče odpadkov iz 80. let 20. stoletja, s katerega se razteza pogled na celotno deponijo CERODA. Učenci so bili presenečeni nad velikostjo odlagališča in količino odloženih odpadkov. Pogovorili smo se o ločenem zbiranju odpadkov, o nevarnih odpadkih in zmanjševanju potrošništva, kar vodi v manj odpadkov.

Po ogledu CERODA smo se odpeljali v Družinsko vas, kjer smo si ogledali Vodarno Jezero, ki jo upravlja Komunala Novo mesto. Vodarno nam je prestavil strokovni sodelavec Komunale Novo mesto, g. Rok Dolinar, ki nam je predstavil celoten sistem črpanja vode iz vodnega vira, sistem čiščenja in filtriranja vode ter krmilno sobo z računalniki, od koder poteka avtomatsko vodenje vodarne. Seznanili so se s težavami z upadanjem količine vode, ki se načrpa in s problematiko onesnaževanja vodnih virov, tudi straškega Devetaka, ki je zaradi onesnaženosti ni v uporabi.

Utrinki v galeriji.

Zapisala: Metka Starešinič

Related Images:

Dostopnost